Március 15-i emlékműsor
Az előadás szövege letölthető formában:
Részletek az előadásból:
KISS
Ez megint hazugság! Ellentétben a párizsi forradalommal, ahol lerombolták a Bastille-t, Magyarországon senkinek és semminek nem esett bántódása. Az emberek szavaltak, pontokat fogalmaztak, kiszabadították Táncsicsot a börtönből, este pedig díszelőadást tartottak a színházban. Ez lenne a szörnyű lázadás?
FELOLVASÓ
A magyaroknak azonban a teljes elhagyatottságban támadt egy pártfogójuk Bécsben. Valaki, aki barátként tekintett a gyászoló nemzetre: a királyné, akinek a legendák szerint nagy szerepe volt abban, hogy 1867-ben a Habsburgok hatalmuk megtartása érdekében kénytelenek voltak kiegyezni a magyarokkal, és a létrejövő Osztrák-Magyar Monarchiában a két fél egyenrangú államalkotóvá vált.
ERZSÉBET
Én a magyarok királynéja is vagyok, nem csak osztrák császárné, ezt ne feledje, kedvesem. És bár csak kisgyermek voltam a forradalom idején, azért ne higgye, hogy nem tudok róla éppen eleget. Csodás dolog, ahogy ezt Pesten intézték: kivonultak a fiatalok, az élükre állt egy költő, elszavalta a versét… Én ezt tudom értékelni, hiszen magam is írok verseket.
Mit szól a tanfelügyelet? Vagy a helyi hatóságok? Ha ennek híre megy, még… Még baj is lehet…
TANÍTÓ
Már így is baj van. Nagy baj. Nem vette észre, kolléga úr? Hát lehet annál nagyobb baj, mint hogy félve kell készülődnünk a március 15-ére? És még maga is azt kérdezi: „Nem lesz ebből baj?” Ahol ezt meg kell kérdezni, ott nagy baj van.
TANÍTÓ
Tanuljanak? Mit tanuljanak? Hogy fogadják el az elnyomást, maradjanak mindig másodrangúak a saját szülőföldjükön? Erre tanítottak minket a negyvennyolcasok? Arra, hogy neveljünk nyugodt, gyökértelen gyerekeket, akiknek fogalmuk sincs róla, mit tettek az őseik?
DIÁK 2
És az utódaink elkezdik újra és újra. Addig kezdjük mindig újra, amíg Petőfiék álma a szabad és független Magyarországról meg nem valósul.
DIÁK 1
Akkor holnap felvonulunk, mint a márciusi ifjak. Ki tart velünk? (Kezek a magasban.)